جستجو

امکانات

په نه په
end انلاین end بالا end گوگل end رتبه
end
:: نویسنده : مهدی ♣♣ تاریخ :

 1-  آیا من برای نصب یک سی دی یا دی وی دی و یا رایتر نیاز به درایور دارم؟

خیر برای سیستم عاملهای WIN95,98,2000,ME ,NT شما نیاز به نصب درایور ندارید. بعد از نصب درایو و روشن کردن کامپیوتر سیستم درایو را شناسایی می کند.

 

2 -  چگونه میتوانم فیلم های DVD را روی کامپیوترم اجرا کنم؟

به منظور اجرای فیلم های DVD روی کامپیوتر با استفاده از دی وی دی یا کمبو درایو باید از نرم افزار خاص آن که ضمیمه دستگاه است استفاده نمائید یا میتوانید از نرم افزارهای دیگری که جهت پخش دی وی دی وجود دارد کمک بگیرید به عنوان مثال درایوهای LG از نرم افزار POWER DVD استفاده مینمایند.

 

3 -  آیا میتوانم یک (CD-RW/DVD-ROM (COMBO را روی کامپیوتر Apple Mac نصب کنم؟

در حال حاضر خیر

 

4 -  آیا میتوانم یک دیسک ویدوئی از نوع DVD را کپی کنم؟

شما نمی توانید یک دیسک ویدئوئی از نوع DVD را با استفاده از  CD-RW/DVD-ROM (COMBO)  تکثیر نمایئد .اغلب فیلمها کد گذاری شده  و تحت قانون کپی رایت میباشند.

 

5 - من روی کامپیوترم یک سی دی رام و یک کمبو درایو دارم. چرا فقط میتوانم از یکی از آن سی دی درایوها سی دی های صوتی را بشنوم؟

به منظور شنیدن صدای سی دی های صوتی (Audio track) با استفاده CD-ROM یا RW/DVD-ROM (COMBO) CD- شما باید درایوتان را با استفاده از یک کابل صوتی مخصوص به کارت صدا وصل نمائید. اغلب کارتهای صدا فقط یک محل اتصال جهت کابل دارا میباشند بنابراین فقط یکی از درایوها شما میتواند با این کارت صدا در ارتباط باشد به منظور شنیدن صدا از هر دو درایو شما میتوانید از کارت صدائی که دو ورودی جهت کابل دارد استفاده کرده یا از دو کارت صدا استفاده نمائید.

 

6 -  کد منطقه ای چیست و آیا من میتوانم کد منطقه ای درایوم را تغییر دهم؟

کد منطقه ای دیسکهای DVD  خصوصیتی است که توسط دستگاه های پخش DVD حمایت میشود و در دیسکهای ویدئویی DVD   (فیلمها) استفاده شده است. در حال حاضر صنعت تصویر متحرک دنیا را به شش منطقه مختلف تقسیم کرده است که این مناطق بیانگر این مطلب است که هر فیلم در چه منطقه ای تولید شده است بنابراین با تولید هر فیلم در منطقه خاص کد آن منطقه را نیز روی آن فیلم قرار میدهند و با این کار از پخش غیر مجاز فیلمهای تولید شده در یک منطقه در مناطق دیگر جلوگیری بعمل می آید. با قرار دادن اولین دیسک ویدئویی داخل درایو کد منطقه ای این دیسک داخل درایو ثبت میگردد.
این کد منطقه ای با قرار دادن دیسکی از منطقه دیگر در داخل درایو تغییر خواهد کرد و دستگاه
CD-RW/DVD-ROM
یا (COMBO)  شما اجازه خواهد داد تا این تغییر کد منطقه ای سه مرتبه انجام گیرد و زمانی که برای مرتبه چهارم شما یک دیسک با کد منطقه ای متفاوت را داخل آن قرار دهید دستگاه برای همیشه روی آن کد جدید قرار خواهد گرفت. توجه: با نرم افزارهای خاصی میتوان کد منطقه ای را RESET نمود و به حالت اول برگرداند.

 

7 -  سی دی رام من تحت ویندوز کار میکند ولی تحت داس خیر. مشکل چیست؟

شما نیاز به نصب درایور تحت داس دارید و این درایور را میتوانید از فلاپی دیسکی که ضمیمه دستگاه است نصب نمائید.

 

8 -  وقتی که میخواهم یک سی دی را بخوانم پیغامCDR101 not ready reading drive D, Abort, Retry, Fail مشاهده میشود. (D: نمایش دهنده سی دی رام شما است)

دلایل زیر میتواند باعث این ایراد گردد:
-         
درایو بطور صحیح وصل نیست.
-         
شما درایور تحت داس نصب کرده اید(در محیط ویندوز).
-         
درایو خراب است.
اتصال درایو:
اتصالات  سی دی رام به کابل آن را مجددا" چک نمائید بطوریکه نوار قرمز(رنگی) کابل درایو به پین یک سی دی رام وصل شده باشد.همچنین جامپر پشت دستگاه را در حالت صحیح Master, Slave و یا  Cable Select قرار دهید.
اتصالات مادربرد به کابل IDE (کابل سی دی رام ) را مجددا" کنترل نمائید بطوریکه نوار قرمز (رنگی) کابل درایو به پین یک  مادربرد (محل اتصال کابل روی مادربرد) و بطور صحیح  وصل شده باشد.
اگر در محیط ویندوز کار میکنید با چک کردن Autoexec.bat and Config.sys  مطمئن شوید که درایور داس فعال نمیباشد و در صورتیکه این درایور فعال باشد با قرار دادن REM در ابتدای آن بصورت زیر آن را غیر فعال نمائید:
 REM Device=C:\CDROM\MSCDEX.EXE\D CD0001
مراحل زیر شما را در این امر یاری خواهد داد:
کامپیوتر را با زدن کلید F8 در ابتدای فعال شدن ویندوز به صورت Safe Mode بوت کنید.
روی My Computer با موس کلیک راست کرده وProperties را انتخاب و سپس در قسمت Device Manager علامت مربوط به سی دی رام را باز کرده و تمام سی دی رام هایی را که مشاهده میکنید حذف نمائید و بعد از Device Manager خارج شوید.
حال وارد Start وسپس Run شده و بنویسید: sysedit و کلید اینتر را بزنید.
حال میتوانید Autoexec.bat" and "Config.sys را مطابق آنچه قبلا" گفته شد چک کنید.
در پایان کامپیوتر را خاموش و مجددا" روشن کنید.

 

9 - من پیغام زیر را دریافت کردم:
Your multifunction device (standard dual PCI IDE controller) has some child devices using 32 bit drivers and others using compatibility mode drivers.
چگونه آن را برطرف کنم؟

دلیل این مشکل نصب اشتباه PCI Bus Master IDE controllers است. سی دی رام از این درایور جهت ارتباط با سیستم استفاده میکند. سی دی رام اشکالی ندارد چون در ویندوز نیاز به درایور خاصی برای شناسایی درایو نمیباشد بنابراین جهت ارتقاء درایورهای مادربرد با تولید کننده آن تماس بگیرید.همچنین درایور تحت داس سی دی رام را از Autoexec.bat and Config.sys حذف نمائید.

 

10 -  سی دی رام من زمان spin-down کمی دارد آیا راهی برای تنظیم آن وجود دارد؟

 سی دی رام بگونه ای طراحی شده است تا در زمانهای مشخصی بافرش را با اطلاعات جدید پر کند و
 Spin-downs
ثابت طبیعی است و روشی برای این تنظیم وجود ندارد.

 

11 -  در کنار کنترلر IDE اولیه و ثانویه کامپیوترم در Device Manager یک علامت زرد رنگ وجود دارد و زمانیکه سعی میکنم آن را حذف کنم  پیغام خطایی به صورت زیر مشاهده میشود:
This device is part of a multifunction device and can not be removed
چه باید انجام دهم؟

زمانیکه کامپیوتر را تحت ویندوز روشن کرده اید درایورهای کنترلر هارد دیسک بدرستی مقدار دهی و تنظیم نشده است. در نتیجه در ورودی رجیستری یک NOIDE  قرار میگیرد و ویندوز قادر به شناسایی درایوها نیست.

 

12 -  سی دی رام من دیسکهای RW (قابل رایت مجدد) را نمیخواند .مشکل چیست؟

زمانیکه درایو نتواند دیسکهای R یا RW را بخواند چندن دلیل میتواند وجود داشته باشد. این مشکل اغلب بدلیل نحوه رایت سی دی ها بوجود میآید. در حقیقت سی دی رام باید سی دی های R و RW را همانند سی دی های معمولی بخواند. سعی کنید سی دی R و RW را روی درایو دیگری تست نمائید. دلیل دیگر نرم افزاری است که جهت رایت استفاده میشود زیرا ممکن است سازگار با درایو شما نباشد یا تاریخ آن گذشته باشد. بعنوان مثال زمانیکه با استفاده از فرمت UDF یک دیسک RW ایجاد کنیم برخی از درایوها که این فرمت را ساپورت نمی کنند قادر به خواندن آن نیستند.

 

13 -  من در بایوس کامپیوترم Primary Master و Primary Slave و Secondary Master و Secondary Slave را در حالت AUTO قرار داده ام اما Device Manager فقط یک Primary IDE Controller و Intel PCI controller را نشان میدهد و در لیست موجود هیچ نامی از Secondary IDE Controller برده نمیشود مشکل چیست؟

این بدین دلیل است که درایور بطور صحیح نصب نشده است و این سبب خواهد شد تا سی دی رام درایو یا هر دستگاه دیگری که به  کنترلر ثانویه IDE  وصل شده است شناسایی نشود. اگر چیپ ست مادربرد شما از نوع اینتل است میتوانید علت این مشکل را با گرفتن اطلاعات در مورد آن از سایت مربوطه جویا شوید و در صورتی که چیپ مادر برد شما غیر از اینتل است باید با تولید کننده مادر بردتان به منظور ارتقاء درایور IDE باید تماس بگیرید. ضمنا" میتوانید با SLAVE کردن سی دی رام با هارد تست کنید که آیا مشکل برطرف میشود یا خیر؟

 

14 -  من یک سی دی رام نصب کرده ام و کار نمیکند. سیستم کنترلر DUAL EIDE دارد. کنترلر اولیه IDE دو عدد درایو دارد و کنترلر ثانویه یک عدد هارد دیسک. مطابق با دستورالعمل های موجود من سی دی رام درایو را روی کنترلر ثانویه و به صورت SLAVE نصب کرده ام. کامپیوتر روشن میشود ولی هنگ میکند. اگر کابل IDE را از سی دی رام جدا کنم سیستم بخوبی بوت میشود. مشکل چیست؟

اطمینان حاصل کنید که هارد دیسکی که شما روی کنترلر ثانویه IDE نصب کرده اید نیز EIDE است (ظرفیت هارد بیش از یک گیگا بایت است) اگر ظرفیت هارد زیر یک گیگا بایت است آن را جدا کرده و سی دی رام را بصورت SECONDARY MASTER  وصل کنید.مطمئن شوید که درایور داس برای سی دی رام درایو در Config.sys یا Autoexec.bat وجود ندارد. همچنین مطمئن شوید که کابل IDE بطور صحیح وصل شده است. اگر درب سی دی رام باز نمشود میتواند دو علت داشته باشد:
1-      
کانکتور پاور ( کابل برق سی دی رام ) وصل نیست یا مشکل دارد.
2-      
خود درایو خراب است. برای اطمینان از صحت درایو آن را روی یک کامپیوتر دیگر تست نمائید.

 

15 -  من یک سی دی رام نصب کرده ولی در زمان بوت شدن کامپیوتر پیغام زیر مشاهده میشود:
C:\DOS\MSCDEX.EXE /D: MSCD001 /V not enough drive letters available
چگونه این مشکل را برطرف کنم؟ 

در قسمت command prompt تایپ کنید edit config.sys و سپس کلید اینتر را بزنید و بعد از آخرین خط عبارت  LASTDRIVE=Z را اضافه نمائید و با ذخیره کردن اطلاعات اضافه شده در فایل  config.sys کامپیوتر را RESET نمائید.

 

16 -  آیا برای DVD-RAM کامپیوترم نیاز به نصب درایور دارم؟

بله در اغلب اوقات DVD-RAM شما با درایور نرم افزاری خاصی بنام "WRITE DVD" همراه میباشد.

 

17 -  منظور از 52X MAX که بر روی درب جلوی سی دی رام نوشته شده است چیست؟

بدین معنی است که ماکزیمم سرعت انتقال دیتای سی دی رام شما ( 52X (1X =150KB/SEC است و درایو شما فقط در شیارهای خارجی یا لبه های بیرونی یک دیسک مملو از اطلاعات به این سرعت خواهد رسید.

 

18 -  COMBO DRIVE چیست؟

درایوی است که میتواند هم به عنوان سی دی رایتر و هم DVD PLAYER و هم سی دی رام استفاده شود.

 

19 - من داخل درایو کامپیوترم یک سی دی دارم و تحت هیچ شرایطی نمیتوانم آن را در نرم افزار اجکت کنم. چه باید کرد؟

ابتدا کامپیوتر را طبق روال معمول خاموش کنید. در قسمت جلوی درایو خود یک سوراخ کوچک میبینید که به آن اجکت اضطراری گویند. یک میله باریک و بلند (حداقل 5 سانتیمتر و به قطر تقریبی سوراخ) وارد سوراخ کرده و به آرامی فشار دهید .ملاحظه خواهید نمود که درب درایو باز خواهد شد.

 

20 - Buffer under run proof چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلات پیش آمده در زمان رایت یک سی دی است.
این مشکل زمانی بروز میکند که می خواهیم یک سی دی را رایت کنیم و در همان حال سیستم مشغول انجام کار دیگری است. یا وقتی که داریم از یک سورس با سرعت پایین عمل رایت را با سرعت بالا انجام میدهیم در حقیقت سرعت رایتر ما از سرعت دستگاهی که اطلاعات را دراختیار او قرار میدهد بالاتر است.
زمانی که عمل رایت شروع میشود مبنا بر این قرار داده شده است تا اطلاعات همیشه آماده و در دسترس رایتر باشد وbuffer under run  زمانی رخ میدهد که برای لحظه ای این جریان اطلاعات قطع گردد.
در نتیجه عمل رایت ناموفق و مدیا (دیسک سی دی) غیر قابل استفاده میگردد.
برای کاهش این مشکل همه سی دی رایتر های پیشرفته مجهز به یک بافر (حافظه موقت) داخلی میباشند که اطلاعات ورودی به سی دی رایتر ابتدا  آنجا ذخیره و بعد از پر شدن آن عمل رایت صورت میگیرد در نتیجه عملا" رایتر از سورس با سرعت پایین جدا و در عوض با بافر ارتباط برقرار میکند.
Buffer under run proof
تکنولوژی است که به رایترهای جدید اضافه شده تا در مواقعیکه که میزان اطلاعات بافر رایتر از حد مجاز کمتر (buffer under run) شد عمل رایت متوقف شود و تا زمانی که بافر مجددا" پر نشود عمل رایت دنبال نخواهد شد و بدین وسیله از خراب شدن سی دی در زمان رایت جلوگیری میشود.

 

21 - تفاوت بین CD-R و CD-RW چیست؟

در CD-R شما تنها میتوانید عمل رایت را یکبار ویا در حالت multi session  تا پر شدن سی دی روی آن رایت کنید و دیگر نمی توانید آن را پاک نمائید. در صورتیکه در CD-RW میتوان عمل رایت و پاک کردن آن را تا 1000 بار انجام داد.

 

22 -  منظور از x48X 24X 52X که در جلوی سی دی رایتر من نوشته شده چیست؟

منظور این است که شما میتوانید با سرعت 48عمل رایتبا سرعت 24x عمل ری رایت (رایت مجدد) و با سرعت 52x عمل خواندن سی دی های معمولی را انجام دهید.

 

23 -  DVD دو لایه چیست؟

هر طرف از دیسک DVD میتواند شامل دو لایه جهت نگهداری اطلاعات باشد به عبارتی یک لایه زیر لایه دیگر. به منظور خواندن لایه زیر لیزر دستگاه باید عمل فوکوس یا تمرکز روی لایه جدید را دوباره انجام دهد که باعث یک توقف کوتاه (معمولا" کمتر از نیم ثانیه ) در زمان خواندن میگردد.

 

24 - بیشترین طول کابل IDE که برای درایوهای LG CD-R/RW استفاده میشود چه اندازه است؟

 اینچ – کابل بلند تر ممکن است عمل رایت را با مشکل مواجه کند.

 

25 - چه تعداد SESSION (عمل رایت ) را میتوان روی یک CD-R انجام داد؟

در حالت ایده ال 99 عدد.

 

26 - آیا میتوان درایوهای ال جی را به صورت عمودی یا ایستاده نصب و از آن استفاده نمود؟

بله میتوان و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.